CO-2014

دانلود 39 فونت فارسی استانداردسازی شده توسط شورای عالی اطلاع*رسانی

2 پست در این موضوع

درود دوستان عزیز

این بسته شامل سی و نه فونت استانداردسازی شده توسط شورای عالی اطلاع رسانی هست. در ادامه توضیحات ارائه شده در دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی را میخوانید :

39 فونت متنی و گرافیکی فارسی پس از اصلاح و استانداردسازی، برای استفاده علاقه*مندان در وب*گاه scict.ir ارائه شد.

« به گزارش واحد ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع*رسانی، فونت*های فارسی اغلب در انطباق با استانداردهای ملی و بین*المللی و همچنین از نظر قواعد زیباشناختی، کاستی*های بسیاری دارند. از این رو کارگروه خط و زبان فارسی در محیط رایانه*ای دبیرخانه شورای عالی اطلاع*رسانی، اصلاح و استاندارسازی 39 خانواده فونت فارسی را در دستور کار خود قرار داد.

از مهم*ترین ویژگی* فونت*های اصلاح شده می*توان به تنظیم درهم*رفتگی (kerning) حروف و کاهش تقریبا 10 درصدی طول متن در برخی فونت*ها اشاره کرد که در کنار افزایش زیبایی متن، کاهش حجم صفحات یک کتاب، کاهش مصرف کاغذ و هزینه را موجب می*شود.

پشتیبانی از نیازهای خاص زبان*های هم*خانواده فارسی مانند عربی، پشتو، اردو و کردی نیز از دیگر ویژگی* فونت*های اصلاح شده محسوب می*شود که با چنین رویکردی شاهد حفظ و افزایش نفوذ فرهنگی در کشورهایی که از این زبان*ها استفاده می*کنند، خواهیم بود.

تصحیح محل اعراب، امکان درج فونت در فایل*های PDF، مطابقت با آخرین نسخه استاندارد یونی*کد، استاندارد ملی 6219، استاندارد* Adobe Glyph Naming نیز در فونت*های یاد شده انجام شده است.

همچنین مناسب سازی حالت نرمال 10 فونت از این مجموعه مانند لوتوس، بدر و نازنین برای استفاده در وب در اندازه 5 Pt انجام شده است.

گفتنی است در این مجموعه سعی شده است برای برخی از فونت*های پرکاربرد مانند لوتوس اگر غیر از حالت نرمال حالت*های ایتالیک و بولد نیز وجود دارد استاندارسازی صورت گیرد، بنابراین این مجموعه بالغ بر 59 حالت مختلف از 39 فونت فارسی است. »

دریافت فونت*ها

http://www.scict.ir

Share this post


Link to post
Share on other sites

برای ارسال نظر یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید نظر ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در انجمن ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !


ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید


ورود به حساب کاربری