alireza.jafari

پرم ها - مفهوم شماره پرمیشن ها

3 پست در این موضوع

با سلام خدمت تمامی کاربران و مدیران گرامی این توضیحات برای کابرای عادی گذاشتم که متوجه بشن پرمیشن ها چی هستند.

اول باید بگم که پرمژن به معنای مقدار دسترسی هستش ! یعنی به شما میگه که چقدر دسترسی دارین ! در شلر ها پرمژن ها رو توسط نماد آنها (rwx-----) نشان می دهند ! من مهمترین پرم ها رو براتون در زیر نوشتم (عدد + نماد + مقدار دسترسی) ! امیدوارم که به درد دوستای گلم بخوره !

1) پرمیژن عددی : 000 ! هیچ کاری روی فایل نمیشه انجام داد !

2) پرمیژن 400 :

این پرمژن به شما دسترسی خیلی کمی میده ! یعنی فقط امکان read کردن فایل هست ! آن هم توسط USER .

این پرمژن به صورت حروفی اینطوری نشون داده میشه : --------r

3) پرمژن 444 :

این پرمژن نسبت به قبلی دسترسی بیشتر میده ! امکان read رو به گروه های user , group , world میده !

این پرمژن رو به صورت نماد رو به رو نشان می دهند : --r--r--r

4) پرمژن 600 :

در این پرمژن امکان read + write برای گروه کاربری USER هست !

این پرمژن نمادین به صورت رو به رو هست = ------rw

5) پرمژن 644 :

این پرمژن قابلیت read + write رو به دو گروه میده : USER و Group

نماد این پرمژن در رو به رو ---> --rw-r--r

6) پرمژن 664 :

این پرمژن مانند پرمژن بالا می باشد ! با یک تفاوت : قابلیت read + write رو به همه گروه های کاربری میده (user , group , world )

نماد پرمژن : -rw-rw-rw

7) پرمژن 700 :

این پرمژن دسترسی های Read + Write + ExeCute رو به گروه کاربری user میده

نماد : ------rwx

8) پرمژن 750 :

این پرمژن دسترسی های read + wrute + execute رو به گروه کاربری user و دسترسی های read + execute رو به گروه کاربری group میده !

نماد : ---rwxr-x

9) پرمژن 755 :

این پرمژن دسترسی های read+write+execute رو به گروه کاربری user میده و دسترسی های read و execute رو به دو گروه کاربری دیگر یعنی ( Group & World ) میدهد

10) پرمژن 777 :

این پرمژن که بالاترین دسترسی میباشد همه قابلیت ها را به همه گروه های کاربری می دهد ! یعنی دسترسی های read + write + execute رو به گروه های کاربری user & group & world می دهد !

من مهمترین پرمژن ها رو بهتون گفتم ! اگر کمی به آموزش ها دقت کنید الگوریتم محاسباتی این پرمژن ها رو متوجه میشین و می تونید مثل من هر پرمژنی رو که می خواین بدست بیارین ! مثلا پرمژن 764 که به گروه یوزر تمام دسترسی ها ، گروپ فقط read + wirte و به گروه world فقط دسترسی read رو میده !

برای حساب کردن نماد ها هم راهنمایی زیر رو بهتون می کنم :

ببینید این نماد ها از چند قسمت تقسیم شده که این چند قسمت مربوط به گروه های کاربری تعریف شده و مقدار دسترسی می باشد ! با توجه کردن به آموزش ها بالا همه چیز رو متوجه میشین ! فقط یه چیز دیگه »

توی نماد ها حروف معنی های زیر رو دارن :

r= read | w=write |x= execute

منبع: سایت برنامه نویسی

آموزش ووکامرس قالب جوملا قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب رایگان جوملا هاست نامحدود هاست جوملا هاست لاراول هاست وردپرس هاست ارزان هاست ربات تلگرام خرید دامنه آموزش ساخت ربات تلگرام با php آموزش html و css آموزش لاراول آموزش cPanel آموزش php آموزش سئو وردپرس آموزش امنیت وردپرس آموزش وردپرس آموزش فرم ساز RSform آموزش سئو جوملا آموزش فروشگاه ساز Hikashop آموزش فروشگاه ساز ویرچومارت آموزش طراحی سایت آگهی تبلیغاتی آموزش امنیت جوملا آموزش طراحی سایت فروش فایل آموزش طراحی قالب ریسپانسیو با Helix آموزش جوملا 3 آموزش ساخت ربات دکمه ی شیشه ای آموزش ساخت ربات همکاری در فروش آموزش ساخت ربات جذب ممبر آموزش ساخت ربات ضد اسپم آموزش ساخت ربات پیوست فایل سورس ربات مدیر گروه | ربات مدیر گروه همسریابی
لطفا درباره Group و execute و world هم توضیح بدید

با تشکر

درود دوست گرامی بنده توضیحات علیرضا جان رو کامل میکنم:

Group: به معنای گروه بندی در سیستم یا سی پنله که مثلا ما بیام به کاربر اجازه دسترسی خاصی رو بدیم که مثلا ما یک گروه ایجاد کنیم که فقط کاربر بتونه مجوز read (خواندن) رو داشته باشه یا ترکیبی از read و write این از مزایای گروه بندیه که بجای

اینکه ما بیایم دستی تنظیم کنیم مجوزهای دسترسیمون رو بصورت گروه دربیارم و اعمال کنیم.

Execute :یا اجرا به این معنی است که کاربر مجاز است برای اجرای فایل.

world: به معنای هرکس هست همان Everyone یعنی هرکسی بتونه با دسترسیهایی که در اختیارش گذاشته شده بتونه رو فایل یا پوشه عملیات مورد نظر رو انجام بده.

برای ارسال نظر یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید نظر ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در انجمن ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری