neomarket

چرا هیچ چیزی جایش معلوم نیست در جوملا؟

11 پست در این موضوع

سلام دوستان. یکی از مشکلاتی که من با جوملا دارم سخت بودن دسترسی همه چیز است. توی وردپرس، ما هر چیزی را که بخواهیم یا در منوی اصلی ساید بار backend هست یا در یکی از زیر منو ها.

اما در یکی از سایت های جوملا که پیش از این کار می کردم، اولین و بزرگترین مشکل من این بود که هیچ چیز جای مشخصی ندارد!

یعنی بلوک یا متنی که روی صفحه نمایش داده می شود اصلا مشخص نیست از کجا آمده!

اول باید مدیریت محتوا را بگردید. اگر نبود، باید به مدیریت منو ها، مدیریت کاربران، پلاگین ها، افزونه ها، و..... الی ماشاء الله... همه ی administrator را بگردیم شاید پیدا شد!

اما در ورد پرس هر مقاله یا برگه جای مشخصی دارد. شما وارد قسمت ادیت برگه مورد نظر که شدید، توی متن برگه می بینید که از یک shortcode استفاده شده است. این شورتکد اگر از توابع اصلی وردپرس نباشد حتما توسط یکی از افزونه ها (پلاگین ها) ایجاد شده است. والسلام.

یعنی تکلیف همه چیز مشخص است. من تا کنون بارها جوملای فارسی و انگلیسی رو نصب کرده ام و پلاگین های مختلف رو روی اون آزمایش کرده ام، و معتقدم که برنامه نویسی جوملا قوی تر هست از بقیه ی سیستم های مدیریت محتوا. ولی با این قضیه نمی توانم کنار بیایم. اگر شما که تجربه ی بیشتری دارید، جور دیگری فکر می کنید یا من اشتباه می کنم، خوشحال می شوم نظراتتان را بشنوم. مرسی.

آموزش ووکامرس قالب جوملا قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب رایگان جوملا هاست نامحدود هاست جوملا هاست لاراول هاست وردپرس هاست ارزان هاست ربات تلگرام خرید دامنه آموزش ساخت ربات تلگرام با php آموزش html و css آموزش لاراول آموزش cPanel آموزش php آموزش سئو وردپرس آموزش امنیت وردپرس آموزش وردپرس آموزش فرم ساز RSform آموزش سئو جوملا آموزش فروشگاه ساز Hikashop آموزش فروشگاه ساز ویرچومارت آموزش طراحی سایت آگهی تبلیغاتی آموزش امنیت جوملا آموزش طراحی سایت فروش فایل آموزش طراحی قالب ریسپانسیو با Helix آموزش جوملا 3 آموزش ساخت ربات دکمه ی شیشه ای آموزش ساخت ربات همکاری در فروش آموزش ساخت ربات جذب ممبر آموزش ساخت ربات ضد اسپم آموزش ساخت ربات پیوست فایل سورس ربات مدیر گروه | ربات مدیر گروه همسریابی

ارسال شده در (ویرایش شده)

سلام دوستان. یکی از مشکلاتی که من با جوملا دارم سخت بودن دسترسی همه چیز است. توی وردپرس، ما هر چیزی را که بخواهیم یا در منوی اصلی ساید بار backend هست یا در یکی از زیر منو ها.

اما در یکی از سایت های جوملا که پیش از این کار می کردم، اولین و بزرگترین مشکل من این بود که هیچ چیز جای مشخصی ندارد!

یعنی بلوک یا متنی که روی صفحه نمایش داده می شود اصلا مشخص نیست از کجا آمده!

اول باید مدیریت محتوا را بگردید. اگر نبود، باید به مدیریت منو ها، مدیریت کاربران، پلاگین ها، افزونه ها، و..... الی ماشاء الله... همه ی administrator را بگردیم شاید پیدا شد!

اما در ورد پرس هر مقاله یا برگه جای مشخصی دارد. شما وارد قسمت ادیت برگه مورد نظر که شدید، توی متن برگه می بینید که از یک shortcode استفاده شده است. این شورتکد اگر از توابع اصلی وردپرس نباشد حتما توسط یکی از افزونه ها (پلاگین ها) ایجاد شده است. والسلام.

یعنی تکلیف همه چیز مشخص است. من تا کنون بارها جوملای فارسی و انگلیسی رو نصب کرده ام و پلاگین های مختلف رو روی اون آزمایش کرده ام، و معتقدم که برنامه نویسی جوملا قوی تر هست از بقیه ی سیستم های مدیریت محتوا. ولی با این قضیه نمی توانم کنار بیایم. اگر شما که تجربه ی بیشتری دارید، جور دیگری فکر می کنید یا من اشتباه می کنم، خوشحال می شوم نظراتتان را بشنوم. مرسی.

درود

دوست عزیز اینکه برای رسیدن به هرقسمت باید کل مدیریت جوملا رو بگردید چیز طبیعی هستش. جوملا بدلیل قدرت بالا در برنامه نویسی و مانوری که داره باعث شده تا بخش های زیادی داشته باشه از اون گذشته برای هر قسمت علاوه بر قراردادن یک کلید میانبر یا همون shortcode در بخش های بالایی سایت هم دسترسی قرارداده شده است. از اون گذشته در جوملا همه چیز درجای خودش قراردارد. منوها در قسمت منو ها - کامپوننت در قسمت کامپوننت ها - ماژول ها در قسمت ماژول ها که این امر باعث شده که کاربران راحت تر با این CMS استفاده کنند. wordpress را نمیتوان به عنوان یک CMS استفاده کرد بلکه وردپرس یک Blogger هستش. از نظر امنیت و بهینه سازی نیست جوملا در سطح بهتری قرار داره. من به عنوان یک سئو کار همیشه سایت جوملایی رو از سایت وردپرسی بهتر و راحت تر تونستم سئو کنم . پشتیبانی و افزونه های جوملا همیشه از وردپرس بهتر بوده. برای راحتی کار کاربران جوملا ، کامپوننت هایی برای قراردادن کلید های میانبر وجود دارد که شما به توسط اونها میتونید آیکن های دلخواهتون رو در صفحه اصلی administrator قرار بدید.

موفق و پیروز باشید

ویرایش شده در توسط Hamed_taghipur

در تکمیل فرمایشات دوست عزیزمون باید بگم که شما نیاز به درک ساختار جوملا دارید و این که می فرمایید نمیدونید کدام یک از موارد در کدام بخش قرار دارد نشان دهنده کم تجربه بودن شما در زمینه کار با جوملاست و الا اگر ساختار بخش های مختلف را به درستی درک کرده باشید ، جوملا کاربری ساده ای دارد.

موفق باشید

ارسال شده در (ویرایش شده)

رود

دوست عزیز اینکه برای رسیدن به هرقسمت باید کل مدیریت جوملا رو بگردید چیز طبیعی هستش. جوملا بدلیل قدرت بالا در برنامه نویسی و مانوری که داره باعث شده تا بخش های زیادی داشته باشه از اون گذشته برای هر قسمت علاوه بر قراردادن یک کلید میانبر یا همون shortcode در بخش های بالایی سایت هم دسترسی قرارداده شده است. از اون گذشته در جوملا همه چیز درجای خودش قراردارد. منوها در قسمت منو ها - کامپوننت در قسمت کامپوننت ها - ماژول ها در قسمت ماژول ها که این امر باعث شده که کاربران راحت تر با این CMS استفاده کنند. wordpress را نمیتوان به عنوان یک CMS استفاده کرد بلکه وردپرس یک Blogger هستش. از نظر امنیت و بهینه سازی نیست جوملا در سطح بهتری قرار داره. من به عنوان یک سئو کار همیشه سایت جوملایی رو از سایت وردپرسی بهتر و راحت تر تونستم سئو کنم . پشتیبانی و افزونه های جوملا همیشه از وردپرس بهتر بوده. برای راحتی کار کاربران جوملا ، کامپوننت هایی برای قراردادن کلید های میانبر وجود دارد که شما به توسط اونها میتونید آیکن های دلخواهتون رو در صفحه اصلی administrator قرار بدید.

موفق و پیروز باشید

مرسی که پاسخ دادید. در این که همه چیز سر جایش قرار دارد شکی نیست. ولی هنوز فراموش نمی کنم که فرضا برای یک <ul> لیست که توی ساید بار بود مجبور بودم کامپوننت ها، پلاگین ها، منو ها، مطالب و ده جای دیگه رو زیر و رو کنم و کلی وقت رو اینجوری از دست می دادم.

یعنی اگه دسترسی منو ادمین مثل وردپرس بود کلی کار ما راحت تر می شد.

اما درباره ی اینکه می فرمایید جوملا برای بهینه سازی راحت تره، فکر می کنم کمی در اشتباه هستید. سایت هایی که وردپرسی هستند خیلی راحت تر بالا می آیند. تگی که شما توی پست ها می گذارید در عرض چند ساعت با pingback وردپرس شما را در گوگل ایندکس می کنند. البته این سیستم pingback وردپرس دردسر هایی هم دارد... از جمله اینکه مثل زامبی ها، روبات های اسپم و هرزنگار رو روانۀ سایت شما می کنه. منظورم این نیست که سئوی جوملا مشکل داره، ولی اینکه بگین وردپرس CMS نیست بی انصافیه، این جمله ی معروف رو حتما نشنیدید:

it's wordpress, there is a plugin for everything

تا حالا نشده که من پلاگینی که به ذهنم خطور کرده رو اعضای وردپرس قبلا نساخته باشند!!

ولی قبول دارم که وردپرس رو نمیشه برای سایت های بزرگ استفاده کرد. کد های جوملا بصورت MVC نوشته شده اند. که حرفه ای تر است. ولی همین حرفه ای بودنش کار دستش داده بطوریکه خیلی ها رو فراری میده.

ویرایش شده در توسط neomarket

در تکمیل فرمایشات دوست عزیزمون باید بگم که شما نیاز به درک ساختار جوملا دارید و این که می فرمایید نمیدونید کدام یک از موارد در کدام بخش قرار دارد نشان دهنده کم تجربه بودن شما در زمینه کار با جوملاست و الا اگر ساختار بخش های مختلف را به درستی درک کرده باشید ، جوملا کاربری ساده ای دارد.

موفق باشید

حرف شما متین است، اما در هر چیزی، محیط های intuitive و غیر اینتویتیو داریم. یعنی محیط هایی که درک آنها برای همه ی کاربران از جمله تازه کار ها آسان است. بعنوان مثال، ماشین حساب یک دستگاه intuitive است یعنی بدون آموزش و وقت زیاد، شما خودتان می توانید تشخیص بدهید که دستگاه چگونه کار می کند. من پیش از این چند تا مقاله خوانده بودم که نویسنده ها همه شاکی بودند از این منوی و چیدمان جوملا.

ولی ظاهرا هم جوملا کار ها و هم سازندگان با این قضیه کنار آمده و در نسخه های جدید تغییری در آن ایجاد نمی کنند.

دمرسی که پاسخ دادید. در این که همه چیز سر جایش قرار دارد شکی نیست. ولی هنوز فراموش نمی کنم که فرضا برای یک <ul> لیست که توی ساید بار بود مجبور بودم کامپوننت ها، پلاگین ها، منو ها، مطالب و ده جای دیگه رو زیر و رو کنم و کلی وقت رو اینجوری از دست می دادم.

یعنی اگه دسترسی منو ادمین مثل وردپرس بود کلی کار ما راحت تر می شد.

اما درباره ی اینکه می فرمایید جوملا برای بهینه سازی[/url] راحت تره، فکر می کنم کمی در اشتباه هستید. سایت هایی که وردپرسی هستند خیلی راحت تر بالا می آیند. تگی که شما توی پست ها می گذارید در عرض چند ساعت با pingback وردپرس شما را در گوگل ایندکس می کنند. البته این سیستم pingback وردپرس دردسر هایی هم دارد... از جمله اینکه مثل زامبی ها، روبات های اسپم و هرزنگار رو روانۀ سایت شما می کنه. منظورم این نیست که سئوی جوملا مشکل داره، ولی اینکه بگین وردپرس CMS نیست بی انصافیه، این جمله ی معروف رو حتما نشنیدید:

it's wordpress, there is a plugin for everything

تا حالا نشده که من پلاگینی که به ذهنم خطور کرده رو اعضای وردپرس قبلا نساخته باشند!!

ولی قبول دارم که وردپرس رو نمیشه برای سایت های بزرگ استفاده کرد. کد های جوملا بصورت MVC نوشته شده اند. که حرفه ای تر است. ولی همین حرفه ای بودنش کار دستش داده بطوریکه خیلی ها رو فراری میده.

هرکسی با هر سیستمی که کار بکنه کم کم به اون سیستم عادت میکنه و تک تک قسمت هاش رو حفظ میکنه. مثله زندگی در یک شهر . من به عنوان یک تهرانی فقط تهران رو خوب بلد هستم اگه به شهری مثل قم یا شیراز برم حتما سردرگم میشم ، همونطور که یک شیرازی و قمی نمیتونه تهران رو خوب بشناسه . عدم شناخت من روی قم یا شیراز نمیتونه دلیلی بر بد بودن یا پیچیده بودن شهر قم یا شیراز باشه . پس سردرگمی شما در جوملا نمیتونه دلیلی بر بد بودن جوملا باشه . من نمیگم وردپرس CMS نیست بلکه همه جا و در هر دسته بندی همیشه از وردپرس به عنوان بلاگر یاد میشه. قدرت بالای جوملا باعث تا سایت های بزرگ از این CMS بهره و قدرت بگیرن. مثل سایت شبکه 3

من با سیستم های مدیریت محتوای زیادی کار کردم .دروپال - وردپرس - جوملا و... اما هیچکدوم به خوبی جوملا نبوده

ضمن عرض سلام

برخلاف نظر شما جوملا کاربری راحت تری دارد...

این را مدنظر داشته باشید که جوملاکاران نیز زمانی که وردپرس کار میکنند نیز هم عقیده شما هستند !

با اجازه دوستان بحث رو تکمیل کنم .

دقیقا حرف شماست . جوملا به قدری قوی و جامع هست که برای کار باید اشراف داشته باشید . اگر انتظار شما از یک سیستم مدیریت محتوی این هست که بار اول که مقابلش قرار گرفتید مانند ورد پرس ظرف یک ساعت به تمام سیستم اشراف پیدا کنید در اشتباه هستید . کسی که بین ورد پرس و جوملا ،جوملا رو انتخاب میکنه پس دلیلی برای این انتخاب داره و میدونه کجا داره میره . مشکل هم فقط در ابتدای امر هست . یعنی برای کسی که تا حالا مدیریت جوملا رو زیر و رو نکرده بسیار سخت و غیر قابل درک هست . اما بعد که وارد شده و با کار ، مسلط بشید ، مطمئنا نه اینکه نخواهید ، نمیتونید سراغ سیستم دیگه برید . این قول رو از من داشته باشید :)

مقالات آموزشی متنوع رو برای شروع کار مطالعه کنید . در حین کار هم اگر مشکلی بود و با جستجو رفع نشد ، روی جوملا فرومی ها حساب کنید :)

ضمن عرض سلام

برخلاف نظر شما جوملا کاربری راحت تری دارد...

این را مدنظر داشته باشید که جوملاکاران نیز زمانی که وردپرس کار میکنند نیز هم عقیده شما هستند !

من هم هدفم این هست که جوملا رو مسلط بشم، ولی انگار توی یک بیایون سرگردان هستم در جوملا.

ولی روزی که وردپرس رو شروع کردم، از همون اول همه چیز عین روز مشخص بود.

این رو من میگم که یکی از توانایی هام یادگیری محیط های ناشناخته است.

اوایل که می خواستم کد های PHP جوملا رو ادیت کنم، پیدا کردن قسمت های مورد نیاز خیلی سخت بود، و به این دلیل بود که با model, view, controller آشنایی نداشتم و نمی دونستم که template ها چیکار می کنند.

اما به مرور فهمیدم که توی component هایی که تغییر نیاز دارند معمولا یک فایل default.php وجود داره که همه ی کد های مهم رو داره. پس می تونم الا مشکلات خودم رو حل کنم.

اما هنوز با وجود اینکه روی 2-3 سایت جوملا کار کرده ام، برایم بغرنج است. و آموزش های جوملا هم خیلی جامع و خسته کننده هستند. این انجمن ها بنظرم جای بهتری برای یادگیری هستند.

یک مشکل دیگه اینه که پلاگین های جوملا دارای تنظیمات ضعیفی هستند.

بعنوان مثال، از یک پلاگینی استفاده می کردم به اسم adsmanager. انتظار داشتم مثل وردپرس، پر باشد از تنظیمات و همه ی تغییراتی که لازم داشتم از طریق settings این کامپوننت انجام بشن، ولی باور کنید 90% تغییراتی که لازم داشتم توی تنظیمات نبود. و مجبور بودم فایل های php رو ادیت کنم و هی کد بنویسم و کار رو پیچیده تر کنم! تنظیماتی که موجود بودند اینقدر پرت، و غیر معقول بودند که تعجب می کردم برنامه نویسان این پلاگین با خودشان چی فکر می کردند وقتی این تنظیمات را می نوشتند!!!

با اجازه دوستان بحث رو تکمیل کنم .

دقیقا حرف شماست . جوملا به قدری قوی و جامع هست که برای کار باید اشراف داشته باشید . اگر انتظار شما از یک سیستم مدیریت محتوی این هست که بار اول که مقابلش قرار گرفتید مانند ورد پرس ظرف یک ساعت به تمام سیستم اشراف پیدا کنید در اشتباه هستید . کسی که بین ورد پرس و جوملا ،جوملا رو انتخاب میکنه پس دلیلی برای این انتخاب داره و میدونه کجا داره میره . مشکل هم فقط در ابتدای امر هست . یعنی برای کسی که تا حالا مدیریت جوملا رو زیر و رو نکرده بسیار سخت و غیر قابل درک هست . اما بعد که وارد شده و با کار ، مسلط بشید ، مطمئنا نه اینکه نخواهید ، نمیتونید سراغ سیستم دیگه برید . این قول رو از من داشته باشید :)

مقالات آموزشی متنوع رو برای شروع کار مطالعه کنید . در حین کار هم اگر مشکلی بود و با جستجو رفع نشد ، روی جوملا فرومی ها حساب کنید :)

دقیقا موافقم با این حرف... اما پیش از جمع کردن مطلب، برام جالبه بدونم چرا معتقدید سراغ cms های دیگر نخواهم رفت..

من هم هدفم این هست که جوملا رو مسلط بشم، ولی انگار توی یک بیایون سرگردان هستم در جوملا.

ولی روزی که وردپرس رو شروع کردم، از همون اول همه چیز عین روز مشخص بود.

این رو من میگم که یکی از توانایی هام یادگیری محیط های ناشناخته است.

اوایل که می خواستم کد های PHP جوملا رو ادیت کنم، پیدا کردن قسمت های مورد نیاز خیلی سخت بود، و به این دلیل بود که با model, view, controller آشنایی نداشتم و نمی دونستم که template ها چیکار می کنند.

اما به مرور فهمیدم که توی component هایی که تغییر نیاز دارند معمولا یک فایل default.php وجود داره که همه ی کد های مهم رو داره. پس می تونم الا مشکلات خودم رو حل کنم.

اما هنوز با وجود اینکه روی 2-3 سایت جوملا کار کرده ام، برایم بغرنج است. و آموزش های جوملا هم خیلی جامع و خسته کننده هستند. این انجمن ها بنظرم جای بهتری برای یادگیری هستند.

یک مشکل دیگه اینه که پلاگین های جوملا دارای تنظیمات ضعیفی هستند.

بعنوان مثال، از یک پلاگینی استفاده می کردم به اسم adsmanager. انتظار داشتم مثل وردپرس، پر باشد از تنظیمات و همه ی تغییراتی که لازم داشتم از طریق settings این کامپوننت انجام بشن، ولی باور کنید 90% تغییراتی که لازم داشتم توی تنظیمات نبود. و مجبور بودم فایل های php رو ادیت کنم و هی کد بنویسم و کار رو پیچیده تر کنم! تنظیماتی که موجود بودند اینقدر پرت، و غیر معقول بودند که تعجب می کردم برنامه نویسان این پلاگین با خودشان چی فکر می کردند وقتی این تنظیمات را می نوشتند!!!

با توجه به فرمایشات شما وردپرس برای افرادی که در طراحی سایت مهارت کمی دارند مفیده چون همه چیز رو حاظر و آماده کرده و نیازی نیست که کاربر توش تغییراتی اعمال کنه و اینقدر محیط کارباهاش ساده و پیش پا افتاده هستش که هرکاربری در عرض یکساعت بتونه اونو یاد بگیره. من 2 ساله دارم جوملا کار میکنم هرنوع سایتی با هرنوع طراحی با هرنوع ویژگی میتونم پیاده سازی بکنم اما هنوز هم به نظرم جوملارو کامل یاد نگرفتم چون جوملا خیلی CMS پیشرفته و گسترده ای هستش. یکی از ویژگی های خوبه جوملا اینه که open source هستش. یعنی شما میتونی داخلش تغییرات ایجاد کنی و جوملا رو بصورت سفارشی برای خودت درش بیاری. حالا خب بعضیا قدرت برنامه نویسی دارن و اینکار رو میکنن بعضیام ندارن و نمیکنن. درحال حاظر هیچکس نمیتونه ادعا کنه که توی کامپیوتر همه چیز رو بلده چون کامپیوتر پیچیدس ، آیا این دلیلی بر بد بودن کامپیوتر هستش؟ درضمن جوملا افزونه های متنوعی داره همه افزونه هاش که یک جور نیستن.

برای ارسال نظر یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید نظر ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در انجمن ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری