bestboy7

سوال فوری::: سوال در مورد دیتابیس

3 پست در این موضوع

یک جدول در دیتابیس داریم که کلی اطلاعات داره و افزونه هایی که از اون اطلاعات استفاده میکنند و کوئری های زیادی هر روزه به اون جدول ارسال میشه. حالا ...

یک جدول سنگین بهتره یا چندین جدول تقسیم شده سبکتر؟

میخوام سرعت کوئری ها تاثیری توی لود شدن صفحه نداشته باشه و از طرفی فشار هم به سرور نیاد و کلا کدومش بهتره؟

راه برگشت ندارم چون اطلاعات بسیار زیاده و باید از همین ابتدا طراحی بر اساس حالت بهتر انجام بشه.

آموزش ووکامرس قالب جوملا قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب رایگان جوملا هاست نامحدود هاست جوملا هاست لاراول هاست وردپرس هاست ارزان هاست ربات تلگرام خرید دامنه آموزش ساخت ربات تلگرام با php آموزش html و css آموزش لاراول آموزش cPanel آموزش php آموزش سئو وردپرس آموزش امنیت وردپرس آموزش وردپرس آموزش فرم ساز RSform آموزش سئو جوملا آموزش فروشگاه ساز Hikashop آموزش فروشگاه ساز ویرچومارت آموزش طراحی سایت آگهی تبلیغاتی آموزش امنیت جوملا آموزش طراحی سایت فروش فایل آموزش طراحی قالب ریسپانسیو با Helix آموزش جوملا 3 آموزش ساخت ربات دکمه ی شیشه ای آموزش ساخت ربات همکاری در فروش آموزش ساخت ربات جذب ممبر آموزش ساخت ربات ضد اسپم آموزش ساخت ربات پیوست فایل سورس ربات مدیر گروه | ربات مدیر گروه همسریابی

بستگی به نوع داده و میزان دسترسی و تحلیل داره

پیشنهاد میشه تا نرمال سازی سطح 3 پیش برید ، احتمال سبک شدن زیاده (باز میگیم بستگی به نوع ساختار پایگاه داده ، حجم دسترسی و ... داره )

رضا جان ممنون از پاسخت

این کار من نرمالایز خاصی نداره. در واقع دیتاها خیلی ساده هستند اما زیادند.البته یک رتبه نرمال شدند ولی بیشتر از اون نیازی نداره. یک مثال از کارم میزنم که متوجه بشی چی به چیه تا بهتر راهنمایی کنید.

تصور کنید ما 50 تا کتابخانه با نامهای کتابخانه 1 ..... تا کتابخانه 50 داریم و توی هر کتابخانه کتابهای فراوانی وجود داره که لیست این کتابها با تمامی مشخصات اونا رو داریم.

یک جدول برای معرفی و نام کتابخانه ها داریم با فیلد کلیدی(واسه لینک به جدول کتابها)

یک جدول هم قرار دادم واسه کتابها که با یک فیلد مشخصه به جدول کتابخانه لینک شده.

پس بحث نرمال کردن انجام دادم اما بیشتر از یک رتبه نیازی نیست

حالا استفاده از این جداول چگونه هست؟ من توی اسکریپتم باید رکوردهای خاصی رو بگیرم و دیتاهاشون رو نشون بدم مثلا لیست کتابهای کتابخانه اول یا مثلا کتابهای بیشتر از 100 صفحه کتابخانه 2

تا اینجا همه چیز ساده و بدون مشکل هست اما دقیقا همون جدولی رو که من کوئری هام رو بهش ارجاع میدم فیلدهایی داره که دیتاهای درون اونا بسیار سنگینن. مثلا تکست های خیلی سنگین درون یک فیلد قرار گرفته شده.

شاید بگید اون فیلدهای سنگین رو نرمال کنید. در جواب این کار باید بگم تنها 1 فیلد از بین 12 فیلد موجود هست که سنگینه و بقیه در حد یک کلمه هستند پس نرمال کردنش تفاوت چندانی نمیکنه تنهای کوئری ها رو زیادتر میکنه

حالا سوال من:

جدول کتابها که مشخصات کتابها رو داره و یکی از فیلدها، متن کامل اون کتاب بصورت تکست سنگین است دارای رکوردهای زیادی هست مثلا حدود 3000 رکورد (تصور کنید چه حجمی خواهد شد این جدول- حدود 150مگابایت حجم این جدول است)

آیا لازمه این جدول رو به دو جدول کاملا مشابه تبدیل کنم و مثلا 1500 رکورد رو در اولی و 1500 رکورد رو در دومی بریزم به امید اینکه جستجو در جدولی سبکتر انجام بشه؟؟؟ یا اصلا اصول کار دیتابیس بر روی این حالت جدول هیچ فرقی نمیکنه و سرعت و فشار بر روی سرور در هر دو حالت یکسان است؟

برای ارسال نظر یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید نظر ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در انجمن ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری